DANICA JOVANOVIĆ
Danica Jovanović je druga po redu srpska slikarka koja je završila likovnu akademiju. Rođena je 1886. godine u Beški, a studije slikarstva je završila u Minhenu 1914. godine. Ona predstavlja jednu od najznačajnijih srpskih slikarki s početka 20. veka. Doživela je samo 28 godina.
Tokom školovanja u Beogradu i u Minhenu, kao i tokom letnjih raspusta u Beški intenzivno je slikala, što je rezultiralo umetničkom zaostavštinom od stotinak radova. Sa druge strane, njen angažman u srpskom akademskom društvu „Srbadija“ u Minhenu, boravak u Beogradu početkom Prvog svetskog rata, kao i doček srpskih vojnika u Beški, pobudilo je pažnju policije i vojnih vlasti iz Petrovaradina te je među prvim našim umetnicima stradala kao žrtva Prvog svetskog rata 12. septembra 1914. godine streljanjem na Petrovaradinskoj tvrđavi.
“Kada je pročitana presuda, koju niko nije razumeo osim njih nekoliko, nastalo je grozno naricanje i zapevka. Svi su oni, njih 38, osuđeni na smrt. Sud im je dao po sata za međusobni oproštaj. Dana je čupala kosu sa sebe, haljine je derala, ruke lomila. Molila je sudije na srpskom i na nemačkom jeziku da se smiluju na nju. Kada se približila Griževinskom (članu prekog suda), ovaj ju je odgurnuo od sebe izjavivši da se mora streljati, jer je velika Srpkinja. Dana, kao i svi ostali, kad su videli da u zlikovca milosti nema, gromoglasno uzvikuje: Živela velika Srbija! Živeo kralj Petar! Dole zlikovci srpski!” (Zabeležio Toša Iskruljev je u “Raspeću srpskog naroda u Sremu 1914. godine.)
MEMORIJALNA SOBA DANICE JOVANOVIĆ
Memorijalna soba Danice Jovanović smeštena je u Domu kulture „Branko Radičević“ u Beški. Nastala je na inicijativu Društva srpsko-grčkog prijateljstva Beška redizajnom izložbe Danica Jovanović (1886-1914) – neostvareni snovi autorke dr Jasne Jovanov i izložbe Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Galerije Matice srpske, premijerno prikazanoj u Domu Vojske Srbije 2014. godine.
Postavka je ostvarena u saradnji sa dr Jasnom Jovanov i Jasminom Jakšić Subić, prema čijoj je idejnoj koncepciji postavku realizovala Aleksandra Rešnjak Pešić, dizajnerka gore pomenute izložbe, a uz podršku i angažovanje OŠ „Braća Grulović“ Beška i Mesne zajednice Beška.
Memorijalna soba predstavlja trajno podsećanje na značajnu ličnost srpske umetnosti i omogućuje dostupnost nacionalnog kulturnog blaga široj zajednici.
FOTO I TEKST: TURISTIČKA ORGANIZACIJA INĐIJE I ISEČAK TEKSTA riznicasrpska.net
More Stories
Kineska fabrika ,,Mint” za proizvodnju električnih vozila dolazi u Inđiju
Susreti bibliografa u petak u Kulturnom centru Inđija
KC INĐIJA:Bogat filmski repertoar za vikend