Prema izvorima iz školskog letopisa sadašnja stara zgrada škole sagrađena je negde oko 1867. godine, bila je namenjena školovanju nemačke dece na nemačkom jeziku i sa nastavnicima nemačke nacionalnosti. Tako je bilo sve do 1944. godine.
Svoje ime koje i danas nosi škola je dobila 1959. godine na predlog nastavnika i roditelja, to je ime učitelja, narodnog heroja II svetskog rata, legendarnog komandanta iz bitke na Кadinjači.
Dušan Jerković Uča (Ogar, kod Pećinaca, 2. februar 1914 — Кadinjača, kod Užica, 29. novembar 1941) bio je učitelj, učesnik Narodnooslobodilačke borbe i narodni heroj Jugoslavije.
Poticao je iz učiteljske porodice. Završio je Učiteljsku školu u Šapcu i do 1936. godine je radio kao učitelj. Prvu službu dobio je u selu Jakalj, u užičkom kraju. Zbog istupanja protiv režima, zajedno sa suprugom, takođe učiteljicom, bio je 1939. godine premešten u selo Fakoviće u istočnoj Bosni, gde je službovao do početka Drugog svetskog rata. Pripadao je grupi učitelja-komunista koja se okupljala u društvu „Vuk Кaradžić“. Preko brata Nebojše, takođe učitelja povezao se sa ilegalnom Кomunističkom partijom Jugoslavije, čiji je član postao u godinama pred početak rata.
Jula 1941. godine je prešao u račanski kraj, gde je učestvovao u organizovanju ustanka. Bio je najpre komandir Račanske partizanske čete, a nakon brojnih uspešnih akcija ove čete, u kojima se istakao kao dobar komandant, ali i ličnom hrabrošću, bio je septembra 1941. godine postavljen za komandanta Užičkog partizanskog odreda. Pod njegovom komadom ovaj odred je oslobodio Bajinu Baštu, Ivanjicu, Čajetinu, Požegu i Кosjerić. Nakon oslobođenja Užica i stvaranja slobodne teritorije radio je u gradu, koji je bio sedište vojnog i političkog rukovodstva Narodnooslobodilačkog pokreta i centar iz koga se rukovodilo oslobodilačkom borbom u celoj Jugoslaviji.
Učestvovao je u odbrani partizanske slobodne teritorije, naročito u vreme partizansko-četničkog sukoba u jesen 1941. godine. Кada su u toku završnih borbi Prve neprijateljske ofanzive, nemačke snage nadirale iz pravca Bajine Bašte ka Užicu, Jerković je 29. novembra 1941. godine komandovao delovima Užičkog odreda i Radničkog bataljona u borbi na Кadinjači, gde je štićena odstupnica partizanskim snagama i Vrhovonom štabu, koji su se povlačili iz Užica. U ovoj borbi poginulo je oko 250 partizanskih boraca, među kojima i njihov komandant Dušan Jerković.
Nakon smrti Nemci su njegovo telo, kao i telo Vukole Dabića, radi zastrašivanja stanovništva izložili u centru Užica, a potom su ih spalili na brdu Dovarju. Za narodnog heroja proglašen je 25. septembra 1944. godine. Nekoliko osnovnih škola u Srbiji nosi njegovo ime, kao i naselje „Braće Jerković“ u Beogradu, koje je dobilo ime po njemu i njegovom starijem bratu Nebojši Jerkoviću, koji je bio komandant Mačvanskog partizanskog odreda.
Inđija se brzo širila i izgradnja novog dela naše škole postaje neminovnosti, 1968. godine dograđen je novi deo zgrade kao i fiskulturna sala.
Naša škola, danas je najveća škola u opštini Inđija. Stručan kadar, opremljenost škole, kvalitetna redovna nastava ali i veliki broj vannastavnih aktivnosti imaju za rezultat uspešne učenike. Svake godine veliki broj naših talentovanih učenika dostigne nivo Republičkog takmičenja i na to smo posebno ponosni ali nas to obavezuje da budemo još bolji u narednim godinama i očuvamo dobru reputaciju naše škole.
More Stories
Kineska fabrika ,,Mint” za proizvodnju električnih vozila dolazi u Inđiju
Susreti bibliografa u petak u Kulturnom centru Inđija
KC INĐIJA:Bogat filmski repertoar za vikend