Prepoznatljivi i unikatni radovi koji se nalaze u domovima širom Srbije, delo su zlatnih ruku žena iz Udruženja ,,Etno Dom Gorocvet” iz Inđije, koje čuvaju i neguju našu tradiciju i ovaj stari zanat, edukuju đake iz osnovnih i srednjih škola i uče ih osnovama kako bi našu decu što ranije upoznali sa lepotom tradicije.
Nekada je pletenje bila neizostavna tradicija u svakoj kući, bake i majke su plele kape i šaleve, nisu se kupovali u prodavnicama, a svoju tehniku pletenja prenosile su na svoju decu. Kako navodi Jovanka Šovljanski, osnivač ovog Udruženja, tradicija je nama svima u krvi, samo je potrebno negovati i podsetiti ljude na stare zanate.
-Mi postojimo već 17 godina, od 2007. godine kada smo osnovali Udruženje. Bavimo se očuvanjem tradicije, imamo radionice koje održavamo u Keltskom selu i u školama. Najviše radimo zlatovez, azbuke i inicijale, koje imaju upotrebnu vrednost, i naše radove koristi takođe i Opština Inđija, TOO Inđija, Pokrajinska Vlada i Galerija u Novom Sadu kao poklone u svojim posetama i veoma podržavaju naš rad, izjavila je Jovanka Šovljanski.
-Nekada su pletači bili muškarci, u srednjem veku ženama je bilo zabranjeno da pletu, tek kasnije su žene dobile dozvolu za pletenje. Sedamdesetih godina prvak u brzom pletenju bio je Srbin Dušan Sođan iz Jarkovca kod Zrenjanina. Pletenje se koristi i kao jedan vid meditacije i odmora, a takođe i jedan zanimljiv podatak je da i slabovidi ljudi pletu i ne prave greške, rekla je Jovanka.
– U 20. veku u Vojvodini postojao je običaj da svekrva mladi poklanja kapu sa zlatnim motivima i što je kapa bila bogatija zlatom, značilo je da je porodica bogatija, posle se ta kapa čuvala i prenosila sa kolena na koleno. Takođe koristimo i te motive kada radimo zlatovez, istakla je Jovanka.
Udruženje građana „ Etnodom Gorocvet Inđija „ je osnovano 2007. Godine. Rad udruženja usmeren je na prenošenje veština tradicionalnih tehnika izrade rukotvorina na decu i omladinu. Za teme radionica biraju najznačajnije segmente našeg kulturnog nasleđa, stare zanate – , vez i zlatovez, pustovanje, necanje, izradu keramike, tkanje, pletenje i kaligrafiju, sa posebnim akcentom na motive koje se odnose na ćirilično pismo, narodne nošnje i običaje.
Aktivno učestvuju na manifestacijama, sajmovima, izložbama, edukacijama i projektima koji su usmereni na očuvanje tradicionalnog identiteta Srba. Aktivno rade i na unapređenju rodne ravnopravnosti i poboljšanju položaja žena i mladih u društvu.
Udruženje „Etnodom Gorocvet“ ima preko dvadeset aktivnih članova koji redovno učestvuju u Projektima koje udruženje sprovodi. Najmlađi članovi sa kojima sarađuju su iz osnovnih škola, a najstarija članica ima 75 godina. Кroz mnogobrojne projekte i učestvovanje u Javnim radovima savladale su razne tehnike starih zanata – vez i zlatovez, tkanje, necanje, pustovanje, izradu keramike, pletenje i kaligrafiju, i sa puno entuzijazma i pozitivne energije nesebično prenose znanja kao i ljubav prema ovim starim tehnikama.
Tekst je napisan u sklopu realizacije projekta „ Inđija kojom se ponosim“ koji je finansiran iz sredstava budžeta Opštine Inđija.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
More Stories
Japanska kompanija JFE Shoji otvorila fabriku za delove za elektromotore u Inđiji
Ognjen Ćuruvija najbolji strelac Vojvodine
Strelci inđijske Mladosti ponovo dominiraju na takmičenju